Vyhláška o zimních pneumatikách

Potřebujete zjistit, za jakých podmínek je nutné používat zimní pneumatiky? Pokud se vám nechce číst obsáhlé zákony, máme pro vás lepší řešení. Na této stránce vám představíme nejdůležitější informace ze zákona č. 133/2011 Sb., kterým se změnil zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Právě ten totiž upravuje provoz vozidel v zimních měsících.

Provoz vozidel v zimním období

Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 31. března na všech typech silnic. Toto pravidlo však platí pouze v případech, kdy se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, námraza či led nebo pokud můžeme předpokládat, že taková situace vznikne během jízdy. Povinnost zimní výbavy platí pro motorová vozidla kategorie M nebo N2) s následujícími podmínkami:

 • U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností pod 3 500 kg je nutné mít zimní obutí na všech kolech. Minimální hloubka dezénu hlavních drážek nebo zářezů na všech kolech musí být alespoň 4 mm.
 • U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nad 3 500 kg je nutné mít zimní obutí na všech kolech u hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Minimální hloubka dezénu hlavních drážek či zářezů na hnacích kolech musí být alespoň 6 mm.

Výše uvedená pravidla neplatí pro rezervní pneumatiky – můžete tak jet do nejbližšího servisu bez obav z porušení předpisů. Pro více informací si přečtěte úplná znění zákonů č. 361/2000 Sb. a č. 133/2011 Sb.

Nepodceňujte zimní pneumatiky

Z vlastních zkušeností doporučujeme používat zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března – bez ohledu na aktuální počasí. V tomto období se totiž mohou podmínky výrazně změnit během několika hodin. Jízda na sněhu či námraze je bez zimních pneumatik navíc nebezpečná a může ohrozit vás i ostatní účastníky silničního provozu.

Časté dotazy a odpovědi

 • Jak poznám zimní pneumatiky?
  Na bočnici mají vyznačená písmena M+S, M.S, M/S nebo MS. Někteří výrobci používají také značení v podobě horského štítu a sněhové vločky. Za zimní jsou považovány rovněž všechny terénní pneumatiky.
 • Potřebuji zimní pneumatiky i na přívěs?
  Ne. Povinnost zimního obutí platí pouze pro vozidla kategorie M a N), která přívěsy táhnou.
 • Mohu na zimních pneumatikách jezdit celý rok?
  Ano, ale dříve se opotřebují.
 • Jak je to s platností značky Zimní výbava?
  Značky, které informují o povinnosti používat zimní výbavu, jsou stále platné. Řidič tedy musí mít nasazené zimní pneumatiky bez ohledu na aktuální počasí. Tato dopravní značka platí od 1. 11. do 31. 3., pokud není uvedeno jinak na dodatkové tabulce.
 • S jakým předstihem se mám objednat na přezutí pneumatik?
  Do většiny pneuservisů stačí zavolat přibližně 2–3 dny před požadovaným termínem.
 • Co mám dělat, když doma nemám místo na uložení sezónního obutí?
  Využijte službu uskladnění pneumatik, kterou nabízí náš pneuservis.

Vyberte si z našich letních, zimních nebo celoročních pneumatik za zvýhodněné ceny.

TUV NORD

Certifikát kvality služeb pro náš autobazar a autoservis

Uskladnění pneumatik

Pneuservis AKCE 2024

LB Automobile

Dobronická 635
Praha 4 - Kunratice

Více o firmě LB Automobile >

 
OTEVŘENO

PO - PÁ 8:00 - 18:00
SO 8:00 - 18:00
 PNEUSERVIS

PO - PÁ 8:00 - 18:00
SO 8:00 - 18:00
 

 

Pár slov o nás

Od roku 1995 provozujeme autoservis Praha 4, pneuservis na Praze 4 a měření emisí Praha. Po 18 letech jsme se rozhodli otevřít internetový obchod, který vám nabídne snadný způsob, jak si objednat kvalitní pneumatiky za nízké ceny. A protože se zaměřujeme také na výměny a uskladnění pneumatik, šetříme váš čas i peníze.

až 60% sleva na pojištění